pielęgnacja stóp

Niepokoi Cię stan skóry stóp lub paznokci – umów się na wizytę w Gabinecie Arnika. Ale bez względu na to, czy jesteś przed profesjonalnym pedicurem lub zabiegiem podologicznym czy już po nim, ale chcesz na dłużej zachować jego efekty, możesz wspierać swoją skórę na stopach we własnym domu.

Pielęgnacja stóp - jak zadbać o stopy w domu?
Jak na co dzień pielęgnować stopy?

Najważniejszym elementem pielęgnacji stóp (o którym nieustannie przypominamy w trakcie wizyt w Gabinecie Arnika) jest aplikacja odpowiednio dobranego kremu lub maści. Dlaczego to najważniejsze? Przede wszystkim z powodu naszej anatomii i fizjologii, czyli braku gruczołów łojowych na podeszwowej stronie stóp. Lipidy, które natłuszczają i uelastyczniają naskórek, a także obniżają TEWL – przeznaskórkową utratę wody, są niezbędnym elementem współtworzącym skórę. Niestety bardzo często zawartość lipidów w skórze stóp jest zbyt mała, może to być związane z wysuszającym efektem po agresywnych produktach myjących np. żelu pod prysznic czy mydle. Choroby przewlekłe (np. tarczycy) również mogą się przyczyniać do nadmiernej suchości skóry. Niedostateczne nawodnienie organizmu wynikające z picia niewystarczającej ilości płynów to kolejna możliwa przyczyna suchych stóp. Zadbaj o dobre nawadnianie od wewnątrz. Pij wodę lub napary roślinne. To one będą najlepszym wyborem, w przeciwieństwie do słodzonych czy gazowanych napojów.

Poza działaniem bezpośrednio na przyczynę problemu, na którą nie zawsze mamy wpływ, warto aplikować krem lub maść. Idealna częstotliwość to rano i wieczorem, ale jeżeli nie masz takiego nawyku to zacznij od jednego razu dziennie, najlepiej po kąpieli, ale nie bezpośrednio po niej, a po odczekaniu, aż naskórek dobrze wyschnie, czyli około 10 minut po. Odpowiedni krem lub maść dobierzemy w gabinecie podczas pedicure lub konsultacji podologicznej. Opcji do wyboru jest sporo, bo nasza ulubiona marka kosmetyków profesjonalnych Podopharm nie spoczywa na laurach i co jakiś czas pojawiają się nowe perełki wspierające domową i gabinetową pielęgnację stóp. Krem w piance, regenerująco-kojąca maść, krem z lipidami i maść z 10% mocznikiem to cztery najpopularniejsze i najbardziej lubiane produkty Podopharm w Gabinecie Arnika. Ceny wahają się od 35 zł do 58 zł za opakowanie 50-125ml. Świetną opcją jest także maść z oliwą ozonowaną od Pharm Foot. 

Ważne, aby bez konsultacji ze specjalistą nie kupować preparatu pielęgnacyjnego, bo nieodpowiednie składniki mogą pogorszyć stan skóry lub po prostu nie będzie efektu. Jedna osoba będzie miała cienką i bardzo suchą skórę o szorstkiej powierzchni, a inna osoba duże zrogowacenia i również szorstką powierzchnię stóp. Obie osoby mogą uważać, że wymagają najmocniejszego kremu/maści, a często po opracowaniu zbędnego, zrogowaciałego naskórka nawet lekki krem w piance będzie sprawiał, że skóra będzie miękka i elastyczna. Często podczas pierwszej wizyty/konsultacji podologicznej słyszymy, że nie kremujecie stóp lub kremujecie, ale i tak nie ma widocznych rezultatów. Dlatego polecamy dobór preparatu przez specjalistę w połączeniu z prawidłowym opracowaniem stóp podczas zabiegu pedicure podstawowego lub podologicznego w Gabinecie Arnika.

Jak zrobić peeling stóp?

  • Przygotuj miskę z letnią lub lekko ciepłą wodą, w której opłuczesz stopy
  • Przed rozpoczęciem przynieś także ręcznik, w który po zabiegu wytrzesz stopy.
  • Kosmetyk peelingujący powinien być dedykowany do skóry stóp/dłoni lub ciała. My polecamy peeling o orzeźwiającym i energetyzującym zapachu grejpfruta (zapach ten wiele osób może miło kojarzyć z gabinetu Arnika, ponieważ używamy w trakcie pedicure mgiełki oczyszczającej o tym samym zapachu) marki Pharm Foot.

Jeżeli skóra na Twoich stopach jest mocno zrogowaciała możesz rozpocząć od peelingu na suchą skórę, a w przypadku skóry wrażliwej lub skłonnej do podrażnień w pierwszej kolejności zwilż skórę stóp wodą i następnie rozprowadź kosmetyk peelingujący. Masuj dokładnie całą powierzchnię stóp, ale siłę nacisku dopasuj w zależności od części stopy i grubości skóry w danym miejscu, czyli tam, gdzie występuje zrogowacenie lub szorstkość skóry możesz peelingować z większą siłą niż w miejscu, gdzie skóra jest cienka (zwłaszcza górna część stopy). Peelingowanie powinno być przyjemne, więc jeżeli odczuwasz dyskomfort (np. pieczenie, zbyt mocne tarcie itp.) może to oznaczać, że zbyt mocno wykonujesz peeling lub produkt jest za ostry. 

Rozwiązaniem tego problemu może być łagodniejsza aplikacja preparatu peeligującego (mniejszy nacisk) lub dodanie odrobiny wody – krótkie zanurzenie dłoni z peelingiem w misce do opłukania stóp, wtedy kryształki soli/cukru zaczną się lekko rozpuszczać i będą delikatniejsze. Po dokładnym peelingu zanurz stopy w przygotowanej wcześniej misce z wodą. Możesz tą kąpiel stóp wydłużyć do kilku minut. Na koniec dokładnie osusz stopy (zwróć uwagę na przestrzenie między palcami, ponieważ skóra w tym obszarze po niedokładnym osuszeniu może się uszkodzić i pękać, a to już pierwszy krok do rozwoju infekcji skóry stóp). Po dokładnym wysuszeniu odczekaj kilka minut, aby naskórek wrócił do swojego naturalnego stanu i aby w żadnym razie nie był zmacerowany od wody i to będzie najlepszy moment na aplikację kremu lub maski do stóp. 

Taki domowy zabieg można powtarzać w razie potrzeby, ale nie częściej niż raz w tygodniu.

Nie wykonuj peelingu, gdy masz niezdiagnozowane zmiany skórne lub zmienione paznokcie. Także, gdy skóra widocznie się złuszcza (nawet tylko miejscowo) peeling nie jest najlepszym rozwiązaniem problemu, a ponieważ nie jest znana przyczyna peeling może zaszkodzić.

Po pedicure w gabinecie odczekaj około 7-14 dni zanim wykonasz domowy peeling. Przez ten okres tylko wcieraj krem w stopy.

Czego unikać w pielęgnacji domowej stóp?

Skarpet złuszczających

Zdecydowanie nie polecamy tego rozwiązania. Zastosowanie skarpet złuszczających jest bardzo ryzykowne, działają na całą skórę stóp, a nie tylko tam, gdzie występuje zrogowacenie, co może wiązać się z podrażnieniem lub nawet poparzeniem obszarów z cienką skórą.

Zazwyczaj nie wiadomo jakie stężenie kwasów zawiera preparat, a co za tym idzie nie wiemy jak intensywnie działa, dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że mając stopy w skarpetach nie widzimy reakcji jaka zachodzi w naskórku.

Skóra po skarpetach najczęściej złuszcza się przez długi okres (a czasem nie złuszcza się tylko łuszczy/ciągnie), a jej struktura zostaje zaburzona. Regeneracja często trwa wiele tygodni lub miesięcy (niestety te wnioski wyciągamy na podstawie historii naszych klientów, którzy zastosowali skarpety złuszczające, a my w gabinecie mogłyśmy obserwować „skutki’).

Jeżeli już koniecznie chcesz zakupić „skarpety” to wybierz nawilżające lub odżywcze (a nie złuszczające), natomiast bardziej ekonomiczną opcja jest zaopatrzenie się w maskę pielęgnacyjną do stóp np. Podopharm Maska do stóp i dłoni z mikrosrebrem, oraz zastosowanie okluzji, czyli w domowych warunkach – bezbarwnej folii spożywczej. Taka maska pozostawiona na 20 minut pod folią lepiej się wchłonie i skóra nabierze elastyczności. Nie zalecamy jednak wydłużania czasu w „okluzji foliowej”.

Uwaga na mocznik

Nie polecamy stosowania kremów/maści z zawartością mocznika o stężeniu większym niż 15% bez konsultacji i oceny stanu skóry przez specjalistę pielęgnacji stóp. Mocznik jest najpopularniejszym składnikiem kremów do stóp. Niestety w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. A stężenie 25-50% może przynieść odwrotny skutek i spowodować większą suchość, złuszczanie lub podrażnienie skóry na stopach. Natomiast w określonych przypadkach preparaty z większym stężeniem mocznika są bardzo pomocne i mogą dać bardzo dobre rezultaty, ale to tylko po wyraźnym wskazaniu przez specjalistę pielęgnacji stóp.

Pumeks do lamusa

Nie mamy ani jednej zalety pumeksu. Pumeks jest niehigieniczny. Zazwyczaj przechowywany w łazience, gdzie jest wilgotno i ciepło (czyli są idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów), a jego mocno porowata struktura nie daje możliwości wyczyszczenia zalegających w zagłębieniach zanieczyszczeń. Nierównomierna powierzchnia pumeksu w połączeniu z rozmiękczonym podczas kąpieli naskórkiem dają najczęściej efekt poszarpanej skóry, która dużo szybciej będzie narastała. Ponadto przy użyciu pumeksu występuje zbyt mocne tarcie naskórka, ponieważ zmiękczony przez wodę łatwo daje się ścierać i osoba chcąca usunąć zrogowacenia tym sposobem robi to zbyt intensywnie i “na oślep” (bo skóra jest cała miękka i nie widać, gdzie jest zrogowacenie i czy nadal trzeba ścierać w tym miejscu). Ostatecznie można użyć tarki (z powierzchnią jak gruboziarnisty pilniczek do paznokci, a w żadnym wypadku nie metalową), ale tylko i wyłącznie na sucho, bardzo delikatnie (ruchy wygładzające) i w kierunku zgodnym z przebiegiem linii papilarnych na podeszwowej stronie stóp.

W dbaniu o zdrowy wygląd stóp bardzo istotnym elementem jest obuwie jakie nosimy na co dzień, ale o tym w osobnym artykule (już wkrótce).

Podsumowując – my nadal najbardziej polecamy regularne wcieranie odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych i gwarantujemy, że nawet bardzo suchą skórę można utrzymać w dobrej kondycji. Zapraszamy na pielęgnację stóp do Gabinetu Arnika.

zarezerwuj pedicure podologiczny:

Pedicure podologiczny

185zł

Zapraszamy do rezerwacji Pedicure podologicznego poprzez Booksytelefonicznie lub osobiście w Gabinecie Arnika w Krakowie:

ZAPRASZAMY!

Poinformuj znajomych o tym poradniku poprzez:

Don`t copy text!